جِـی بیست | تولید و پخش پــوشاک  | تولیدی لبــاس،J20wear

نخستین طراح حرفه‌ای پوشاک زنان در ایران چه کسی بود؟

خلاصه خبر:

نخستین طراح حرفه‌ای پوشاک زنان در ایران چه کسی بود؟

متن کامل خبر:

آورده‌اند که زینت جهانشاه به همراه پدرش، سرهنگ حبیب‌الله فرود (سرپرست محصلان وزارت جنگ آن دوران) ایران را به مقصد آلمان ترک کرده بود و پس از چند سال زندگی در سوئیس، آلمان و فرانسه و فراگیری هنر خیاطی و طراحی مد و اداره‌ بوتیک نزد طراحان و مدسازان مطرح آن زمان از جمله پیر بالمن در سال ۱۳۲۱ به همراه همسرش که یکی از افسران نظام بود به ایران بازگشت و در بدو ورود به کشور، اقدام به افتتاح یک لباس‌فروشی و خیاط‌خانه در خیابان امیریه شهر تهران کرد.

این بانوی هنرمند در مدت سه ماه موفق شد نود دست لباس زنانه برای هنگام صبح، عصر و شب تولید کند و با پوشاندن به تن مانکن‌‌ها و دخترها، آن‌ها را در معرض مشاهده پانزده تن از زنان از فرنگ برگشته که با مد روز اروپا آشنا بودند قرار دهد.

طراحی لباس‌های جهانشاه آمیخته‌ای بود از مدل‌های غربی و دید شخصی خودش. نام‌گذاری لباس‌ها از روی گل‌ها یا فصول انجام می‌شد و جنس پارچه‌ها از لمه و مخمل انتخاب می‌شدند.

او در ادامه مسیر سعی کرد تا کت و دامن‌هایش را متناسب با اعتقادات دینی زنان ایران و پالتوها و آستین‌هایش را آزاد و سرخودگشاد و یقه‌دار طراحی کند.

این زن پس از ده سال از افتتاح مغازه لباس‌فروشی و خیاط‌خانه خود به فکر استفاده از مدل لباس‌های قدیمی در کار خود افتاد و با الهام از موزه مردم‌شناسی مانتویی را طراحی کرد که شبیه ردای مردان قدیمی بود و آستین‌های گشادی داشت که با استقبال فراوانی روبرو شد.
او که تا سال ۱۳۷۴ خورشیدی به کار خیاطی و مدسازی ادامه داد، در حقیقت شروع‌کننده راهی شد که ابتدا توسط فرزندش و سپس دیگران ادامه یافت.

آمار مربوط به این مطلب:

تعداد بازدید:214

نظرات

در این رابطه هیچ نظری توسط کاربران نوشته نشده است
بازگشت
کپی‌رایت © 2017 تولید و پخش پوشاک جـی بیست
راه اندازی شده توسط فروشگاه ساز ویرچو